B RODO oraz - w odniesieniu do danych szczególnych kategorii takich jak wada wzroku na podstawie art. 25 maja 2018 roku zacznie być stosowane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako “RODO”, “ORODO”, “GDPR” lub “Ogólne Rozporządzenie Ochronie Danych”). Okulista jest specjalistą oceniającym poprawność budowy i czynności oczu, a przede wszystkim zajmującym się rozpoznaniem schorzenia i leczeniem oczu.

W Polsce nie ma specjalizacji okulistyka dziecięca stąd dzieci może badać każdy okulista - specjalista chorób oczu. Po zakwalifikowaniu się na listę rankingową można rozpocząć specjalizację, która trwa od 5 do 7 lat.Przyszły lekarz okulista podczas obowiązkowych kursów i staży ma okazję poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności związane z takimi zagadnieniami jak: Niekiedy, w zaawansowanym stadium choroby, może dojść do zamknięcia się naczyń krwionośnych i powstawania nowych, które mogą wrastać w ciało szkliste.

Dzieje się tak na skutek sztywnienia naczyń, soczewka staje się coraz mniej elastyczna i przezroczysta, a w efekcie do oka dociera mniejsza ilość światła i pogarsza się widzenie. Niekiedy może dojść do wylewu krwi właśnie do ciała szklistego, co widoczne jest w polu widzenia jako tzw. https://opticon-cdw.pl stresujący tryb życia, który prowadzi do skurczy naczyń, może przyczyniać się do rozwoju zwyrodnienia ciała szklistego.

Odmiana wysiękowa - w tym przypadku występuje wysięk krwi do plamki żółtej i jest to odmiana dużo groźniejsza, bo choroba rozwija się szybko i może prowadzić do utraty wzroku. U niektórych pacjentów jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie operacji polegającej na usunięciu części tkanek i stworzeniu odpływu dla cieczy wodnistej gromadzącej się w gałce ocznej. Niekiedy jednak jest konieczne przeprowadzenie zabiegu laserowego, który pozwala na utworzenie miejsca odpływu dla cieczy wodnistej, która zbiera się w gałce ocznej.

Zwłaszcza osoby, które chorują na cukrzycę, miażdżycę czy inne choroby układu krążenia powinny obserwować również swój wzrok i w przypadku wystąpienia niepokojących objawów umówić się do okulisty. Osobami szczególnie narażonymi na dolegliwości związane ze wzrokiem są osoby chorujące na cukrzyc czy miażdżycę, a także osoby, które w swojej rodzinie mają odnotowane przypadki chorób oczu. Narażone na problemy wzroku są zwłaszcza osoby chore na cukrzyce, u których występują choroby reumatyczne, choroby naczyń, schorzenia układu nerwowego czy choroby nowotworowe, osoby po 40 roku życia, osoby z krótkowzrocznością, niskim ciśnieniem tętniczym, osoby z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej, osoby, które posiadają w rodzinie przypadki chorób narządu wzroku.


Częstymi chorobami, które pojawiają się już u niemowlaków, są retinopatia wcześniaków, a także nowotwory oka. Rozpoczynając od najmłodszych pacjentów każde dziecko, które ukończyło 3 miesiąc życia powinno mieć wykonane badanie wzroku. Do przeprowadzenia badania lekarz wykorzystuje tekst np. cyfry, litery lub znaki graficzne ułożone w kilku rzędach od największych do najmniejszych, które umieszczone są na tablicach okulistycznych znajdujących się w określonej odległości od pacjenta.